Skip to content

59 Halsey St

Newark, NJ 07102

Last Sale Date
Jul 24, 2018

Property Information

Block19
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class10
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$277,200
66%
Improvement Value:$142,800
34%
Total Assessment$420,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,973+2.0%
2024$15,658-10.9%
2023$17,580-8.4%
2022$19,190+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$900,000

From:

To:

DeedBook 20150, Page 77040Recorded10/14/2015

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 4858, Page 282