Skip to content

47 Halsey St

Newark, NJ 07102

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 1, 2007

Property Information

Block19
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class---
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$101,300
53%
Improvement Value:$89,800
47%
Total Assessment$191,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,268+2.0%
2024$7,124-0.2%
2023$7,136-9.3%
2022$7,866+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 6377, Page 567

Property Sale

Sale
$31,500
DeedBook 4847, Page 610