Skip to content

24 Downing St

Newark, NJ 07105

Built 1920

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Dec 23, 1986

Property Information

Block2002
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page53

Building Details

Building Class27
Description2S.F.
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,360
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$62,000
51%
Improvement Value:$59,600
49%
Total Assessment$121,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,624+2.0%
2024$4,533-0.2%
2023$4,541-1.7%
2022$4,621+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$75,000

To:

Sq Ft1,360DeedBook 4951, Page 206

Property Built

Built

Year Built: 1920