Skip to content

24- Madison St

Newark, NJ 07105

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 9, 2001

Property Information

Block2002
Lot45
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page53

Building Details

Building Class43
Description2S.B.
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage600
Acreage0.01

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,900
44%
Improvement Value:$39,300
56%
Total Assessment$70,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,670+2.0%
2024$2,617-0.2%
2023$2,621-1.7%
2022$2,668+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 5498, Page 588

Property Built

Built

Year Built: 1930