Skip to content

850 Raymond Blvd

Newark, NJ 07105

Built 1900

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Jul 15, 2010

Property Information

Block2003
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page53

Building Details

Building Class43
Description3S.F.
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage5,550
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,100
19%
Improvement Value:$217,900
81%
Total Assessment$269,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,230+2.0%
2024$10,028-0.2%
2023$10,044-1.7%
2022$10,222+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

To:

Sq Ft5,550DeedBook 12263, Page 6733

Property Sale

Sale
$32,000
DeedBook 4634, Page 244

Property Built

Built

Year Built: 1900