Skip to content

163 Walnut St

Newark, NJ 07105

Built 1890

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Mar 26, 2008

Property Information

Block940
Lot44
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page77

Building Details

Building Class43
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,400
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$58,700
26%
Improvement Value:$169,500
74%
Total Assessment$228,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,678+2.0%
2024$8,507-0.2%
2023$8,521-1.7%
2022$8,672+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

To:

Sq Ft5,400DeedBook 12127, Page 9400

Property Built

Built

Year Built: 1890