Skip to content

51-55 Chambers St

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$4,838,000
Last Sale Date
May 23, 2024

Property Information

Block2009
Lot1.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page53

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$232,000
96%
Improvement Value:$9,500
4%
Total Assessment$241,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,184+2.0%
2024$9,003-0.2%
2023$9,018-2.4%
2022$9,242+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$4,838,000

To:

DeedBook 20240, Page 31509

Property Sale

Sale
$3,325,000
DeedBook 20210, Page 81912

Property Sale

Sale
$1,275,000
DeedBook 5762, Page 193

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5711, Page 118