Skip to content

247 Ferry St

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 8, 2025

Property Information

Block2035
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page79

Building Details

Building Class---
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$202,500
85%
Improvement Value:$34,600
15%
Total Assessment$237,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,017+2.0%
2024$8,839-0.2%
2023$8,853-4.2%
2022$9,242+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 4535, Page 543