Skip to content

85 Somme St

Newark, NJ 07105

Built 1857

Last Sale Price
$687,000
Last Sale Date
Jul 31, 2024

Property Information

Block2009
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page53

Building Details

Building Class43
Description2S.F.
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,476
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,000
39%
Improvement Value:$111,400
61%
Total Assessment$181,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,899+2.0%
2024$6,763-0.2%
2023$6,773-1.7%
2022$6,893+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$687,000

To:

Sq Ft2,476DeedBook 20240, Page 65778

Property Sale

Sale
$26,000
DeedBook 4518, Page 773

Property Built

Built

Year Built: 1857