Skip to content

21 Read St

Newark, NJ 07105

Built 1900

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Apr 24, 1990

Property Information

Block2012
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page54

Building Details

Building Class43
Description2.5S.F.
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,318
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$73,500
41%
Improvement Value:$106,600
59%
Total Assessment$180,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,849+2.0%
2024$6,714-0.2%
2023$6,725-1.7%
2022$6,844+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000

To:

Sq Ft2,318DeedBook 5124, Page 104

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 4744, Page 60

Property Built

Built

Year Built: 1900