Skip to content

23 Fleming Ave

Newark, NJ 07105

Built 1900

Last Sale Price
$55,000
Last Sale Date
Jan 22, 1993

Property Information

Block2018
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page54

Building Details

Building Class43
Description2S.F.
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,140
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,500
38%
Improvement Value:$107,800
62%
Total Assessment$174,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,629+2.0%
2024$6,498-0.2%
2023$6,508-1.7%
2022$6,623+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$55,000

To:

Sq Ft3,140DeedBook 5246, Page 816

Property Sale

Sale
$2,000
DeedBook 5229, Page 349

Property Sale

Sale
$2,000
DeedBook 4843, Page 584

Property Built

Built

Year Built: 1900