Skip to content

48 Mott St

Newark, NJ 07105

Built 1900

Last Sale Price
$409,900
Last Sale Date
Feb 24, 2020

Property Information

Block2020
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page54

Building Details

Building Class43
Description2S.F.
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,130
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,500
36%
Improvement Value:$116,000
64%
Total Assessment$182,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,940+2.0%
2024$6,804-39.7%
2023$11,292+62.9%
2022$6,931+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$409,900

To:

Sq Ft2,130DeedBook 20200, Page 24949

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5674, Page 635

Property Built

Built

Year Built: 1900