Skip to content

42 Mott St

Newark, NJ 07105

Built 2002

Last Sale Price
$595,000
Last Sale Date
Jun 15, 2005

Property Information

Block2020
Lot38
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page54

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,358
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$73,500
22%
Improvement Value:$265,200
78%
Total Assessment$338,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,881+2.0%
2024$12,627-0.2%
2023$12,647-1.7%
2022$12,871+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$595,000

To:

Sq Ft5,358DeedBook 6200, Page 704

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 5689, Page 271