Skip to content

28 Mott St

Newark, NJ 07105

Built 1890
Vacant Land

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Aug 20, 2007

Property Information

Block2020
Lot45
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page54

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$70,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,681+2.0%
2024$2,628-0.2%
2023$2,632-1.7%
2022$2,679+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

DeedBook 12082, Page 6301

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 5878, Page 496

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5294, Page 280

Property Built

Built

Year Built: 1890