Skip to content

8-10 Alyea St

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 9, 1993

Property Information

Block2030
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class10
Description2S.B.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$184,500
93%
Improvement Value:$13,200
7%
Total Assessment$197,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,519+2.0%
2024$7,370-0.2%
2023$7,382-2.9%
2022$7,600-20.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$26,000
DeedBook 4655, Page 746