Skip to content

219 Ferry St

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$1,100,000
Last Sale Date
Jul 13, 2018

Property Information

Block2030
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class---
Description3S.F.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage768
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,000
47%
Improvement Value:$304,300
53%
Total Assessment$574,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,841+2.0%
2024$21,410-0.2%
2023$21,444-1.7%
2022$21,823+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,100,000

To:

Sq Ft768DeedBook 20180, Page 78517

Property Sale

SaleMulti
$700,000

From:

To:

DeedBook 12470, Page 2121Recorded11/26/2013

Also conveyed in this deed

2 parcels