Skip to content

41-51 Wilson Ave(Unit C1103)Newark, NJ 07105

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 16, 2012

Property Information

Block2030
Lot30
QualifierC1103
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page7801

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$89,800
29%
Improvement Value:$224,300
71%
Total Assessment$314,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,945+2.0%
2024$11,710-0.2%
2023$11,728-1.7%
2022$11,936+0.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900