Skip to content

80-82 Alyea St

Newark, NJ 07105

Built 1900

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
May 8, 2024

Property Information

Block2032
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page79

Building Details

Building Class43
Description2SF5UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,154
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$76,600
36%
Improvement Value:$136,900
64%
Total Assessment$213,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,119+2.0%
2024$7,959-0.2%
2023$7,972-1.7%
2022$8,113+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$460,000

To:

Sq Ft3,154DeedBook 20240, Page 26567

Property Sale

Sale
$460,000
Sq Ft2,066DeedBook 20240, Page 26567Recorded5/8/2024

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 5665, Page 910

Property Built

Built

Year Built: 1900