Skip to content

86 Alyea St

Newark, NJ 07105

Built 1917

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Jun 7, 2001

Property Information

Block2032
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page79

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,360
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,800
30%
Improvement Value:$158,100
70%
Total Assessment$225,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,591+2.0%
2024$8,422-0.2%
2023$8,435-1.7%
2022$8,584+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft4,360DeedBook 5814, Page 174

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 4594, Page 433

Property Built

Built

Year Built: 1917