Skip to content

17-21 Patterson St

Newark, NJ 07105

Built 1985

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Nov 6, 1992

Property Information

Block2034
Lot1
QualifierC1103
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page7901

Building Details

Building Class37
DescriptionCE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage760
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,000
34%
Improvement Value:$87,300
66%
Total Assessment$132,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,031+2.0%
2024$4,932-0.2%
2023$4,940-1.7%
2022$5,027+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$60,000

To:

Sq Ft760DeedBook 12009, Page 5580

Property Built

Built

Year Built: 1985