Skip to content

17-21 Patterson St

Newark, NJ 07105

Built 1985

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Apr 19, 2001

Property Information

Block2034
Lot1
QualifierC1302
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page7901

Building Details

Building Class37
DescriptionCE & PARKING
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage760
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,000
34%
Improvement Value:$88,000
66%
Total Assessment$133,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,058+2.0%
2024$4,958-0.2%
2023$4,966-1.7%
2022$5,054+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000

To:

Sq Ft760DeedBook 5767, Page 420

Property Built

Built

Year Built: 1985