Skip to content

15 Wall St

Newark, NJ 07105

Built 1890

Last Sale Price
$147,000
Last Sale Date
Oct 1, 1992

Property Information

Block2036
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page79

Building Details

Building Class43
Description2S.F.
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,823
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$76,000
28%
Improvement Value:$190,800
72%
Total Assessment$266,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,146+2.0%
2024$9,946-0.2%
2023$9,962-1.7%
2022$10,138+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$147,000

To:

Sq Ft2,823DeedBook 5233, Page 290

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5155, Page 382

Property Built

Built

Year Built: 1890