Skip to content

35 Main St

Newark, NJ 07105

Built 1998

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Dec 8, 2020

Property Information

Block2046
Lot19.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page79

Building Details

Building Class45
Description2.5SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,432
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,000
20%
Improvement Value:$281,800
80%
Total Assessment$351,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,379+2.0%
2024$13,115+10.9%
2023$11,822-1.7%
2022$12,031+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000

To:

Sq Ft3,432DeedBook 20210, Page 13948

Property Built

Built

Year Built: 1998