Skip to content

24 Fillmore St

Newark, NJ 07105

Built 1880

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Jun 16, 2006

Property Information

Block2012
Lot48
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page54

Building Details

Building Class43
Description2S.F.
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,492
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$64,400
34%
Improvement Value:$124,600
66%
Total Assessment$189,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,188+2.0%
2024$7,046-0.2%
2023$7,057-1.7%
2022$7,182+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000

To:

Sq Ft3,492DeedBook 6374, Page 632

Property Built

Built

Year Built: 1880