Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
28-34 Main St
Newark, NJ 07105
Industrial
Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Dec 17, 2012
Property Information
Block2047
Lot9.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page79
Building Details
Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.23
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$115,500
32%
Improvement Value:$249,300
68%
Total Assessment$364,800
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $13,873 | +2.0% |
| 2024 | $13,600 | -0.2% |
| 2023 | $13,622 | -1.7% |
| 2022 | $13,862 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.