Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
7-17 Rome St
Newark, NJ 07105
Industrial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 9, 2014
Property Information
Block2081
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page119
Building Details
Building Class---
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.25
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$124,000
35%
Improvement Value:$229,200
65%
Total Assessment$353,200
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $13,432 | +2.0% |
| 2024 | $13,167 | -0.2% |
| 2023 | $13,188 | -1.7% |
| 2022 | $13,422 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.