Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
37-41 St Charles St
Newark, NJ 07105
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 2, 2014
Property Information
Block2053
Lot1.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page79
Building Details
Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$196,000
32%
Improvement Value:$411,400
68%
Total Assessment$607,400
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $23,099 | +2.0% |
| 2024 | $22,644 | -0.2% |
| 2023 | $22,680 | -12.2% |
| 2022 | $25,840 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.