Skip to content

700 Market St

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 18, 2014

Property Information

Block2013
Lot57
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page54

Building Details

Building Class10
Description1S.CB.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$577,500
95%
Improvement Value:$27,600
5%
Total Assessment$605,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,012+2.0%
2024$22,558-0.2%
2023$22,594-2.5%
2022$23,180+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$29,000
DeedBook 5030, Page 161