Skip to content

101 Main St

Newark, NJ 07105

Built 1890

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 25, 2024

Property Information

Block2056
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page119

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,224
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,500
36%
Improvement Value:$120,300
64%
Total Assessment$187,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,142+2.0%
2024$7,001-0.2%
2023$7,012-1.7%
2022$7,136+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$288,400
DeedBook 6109, Page 536

Property Built

Built

Year Built: 1890