Skip to content

63 Darcy St

Newark, NJ 07105

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 10, 2023

Property Information

Block2075
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page79

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,508
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$69,500
36%
Improvement Value:$121,900
64%
Total Assessment$191,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,279+2.0%
2024$7,135-0.2%
2023$7,147-1.7%
2022$7,273+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 4726, Page 197

Property Built

Built

Year Built: 1900