Skip to content

114 Main St

Newark, NJ 07105

Built 1904

Last Sale Price
$67,000
Last Sale Date
Aug 18, 1977

Property Information

Block2057
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page119

Building Details

Building Class43
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,846
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,500
27%
Improvement Value:$179,700
73%
Total Assessment$246,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,363+2.0%
2024$9,178-0.2%
2023$9,193-1.7%
2022$9,356+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$67,000

To:

Sq Ft5,846DeedBook 4578, Page 1017

Property Built

Built

Year Built: 1904