Skip to content

88 Clinton Ave

Newark, NJ 07114

Built 1900

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
May 2, 1995

Property Information

Block2826
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page87

Building Details

Building Class43
Description3SB1UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage5,844
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,100
23%
Improvement Value:$202,400
77%
Total Assessment$261,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,945-25.9%
2024$13,421-0.2%
2023$13,442-1.7%
2022$13,680-20.9%
Property History

Property Sale

Sale
$90,000

To:

Sq Ft5,844DeedBook 5405, Page 328

Property Built

Built

Year Built: 1900