Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
113-129 Kossuth St
Newark, NJ 07105
Industrial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 29, 2021
Property Information
Block2064
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page119
Building Details
Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.05
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$519,500
52%
Improvement Value:$480,500
48%
Total Assessment$1,000,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $38,030 | +2.0% |
| 2024 | $37,280 | -0.2% |
| 2023 | $37,340 | -1.7% |
| 2022 | $38,000 | +18.9% |
Property History
No events match the selected filters.