Skip to content

58-60 Barbara St

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Apr 20, 2018

Property Information

Block2072
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page119

Building Details

Building Class---
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$204,000
56%
Improvement Value:$159,900
44%
Total Assessment$363,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,839+2.0%
2024$13,566-0.2%
2023$13,588-1.7%
2022$13,828+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

To:

DeedBook 20180, Page 35718

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 5747, Page 722

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 4744, Page 54