Skip to content

72 Barbara St

Newark, NJ 07105

Built 1899

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 3, 2004

Property Information

Block2072
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page119

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,734
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,000
36%
Improvement Value:$133,300
64%
Total Assessment$208,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,672+2.1%
2024$7,515-0.2%
2023$7,528-1.8%
2022$7,665+1.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1899