Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
119 Niagara St
Newark, NJ 07105
Last Sale Date
Jul 14, 1976
Property Information
Block2078
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page119
Building Details
Building Class---
Description3S.B.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$120,000
38%
Improvement Value:$199,100
62%
Total Assessment$319,100
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $12,135 | +2.0% |
| 2024 | $11,896 | -0.2% |
| 2023 | $11,915 | -1.7% |
| 2022 | $12,126 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.