Skip to content

23-25 St Francis St

Newark, NJ 07105

Apartment

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Dec 20, 2016

Property Information

Block2047
Lot39
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page79

Building Details

Building Class---
Description3S.F.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,000
36%
Improvement Value:$213,200
64%
Total Assessment$333,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,672+2.0%
2024$12,422-0.2%
2023$12,442-1.7%
2022$12,662+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

To:

DeedBook 20170, Page 11755

Property Sale

Sale
$62,500
DeedBook 4547, Page 232