Skip to content

48 Barbara St

Newark, NJ 07105

Built 1920

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Jun 3, 1994

Property Information

Block2079
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page119

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,748
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,000
45%
Improvement Value:$91,000
55%
Total Assessment$166,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,313+2.0%
2024$6,188-0.2%
2023$6,198-1.7%
2022$6,308+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000

To:

Sq Ft1,748DeedBook 5316, Page 170

Property Sale

Sale
$53,000
DeedBook 4847, Page 202

Property Built

Built

Year Built: 1920