Skip to content

362 Chestnut St

Newark, NJ 07105

Built 1910

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Jul 8, 1993

Property Information

Block978
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page101

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,688
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,900
41%
Improvement Value:$86,700
59%
Total Assessment$146,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,575+2.0%
2024$5,465-0.2%
2023$5,474-1.7%
2022$5,571+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000

To:

Sq Ft1,688DeedBook 5269, Page 151

Property Sale

Sale
$28,500
DeedBook 4547, Page 94

Property Built

Built

Year Built: 1910