Skip to content

11 Kossuth StNewark, NJ 07105

Built 2007

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
May 16, 2006

Property Information

Block2080
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page119

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,204
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,000
26%
Improvement Value:$214,500
74%
Total Assessment$289,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,010+2.0%
2024$10,793-0.2%
2023$10,810-1.7%
2022$11,001+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$270,000

To:

Sq Ft4,204DeedBook 6347, Page 385