Skip to content

7 Kossuth St

Newark, NJ 07105

Built 1915

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 14, 2025

Property Information

Block2080
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page119

Building Details

Building Class43
Description2S.F.
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,430
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,500
41%
Improvement Value:$95,500
59%
Total Assessment$162,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,161+2.0%
2024$6,039-0.2%
2023$6,049-1.7%
2022$6,156+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,620DeedBook 20180, Page 60673Recorded7/16/2018

Property Built

Built

Year Built: 1915