Skip to content

16-44 Paris St

Newark, NJ 07105

Industrial

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Jun 10, 2008

Property Information

Block2082.01
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page119

Building Details

Building Class10
Description1S.B.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage608
Acreage0.63

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$157,000
42%
Improvement Value:$218,000
58%
Total Assessment$375,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,261+2.0%
2024$13,980-7.6%
2023$15,126-1.7%
2022$15,394+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

To:

Sq Ft608DeedBook 12141, Page 1440

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 5149, Page 786

Property Sale

Sale
$34,000
DeedBook 4958, Page 73