Skip to content

108-110 Polk St

Newark, NJ 07105

Industrial

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Aug 25, 2023

Property Information

Block1993
Lot40
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class10
Description3S.B.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage621
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$245,000
49%
Improvement Value:$256,600
51%
Total Assessment$501,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,076+2.0%
2024$18,700-0.2%
2023$18,730-1.7%
2022$19,061+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$750,000

To:

Sq Ft621DeedBook 20230, Page 53459

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 5617, Page 565

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 5222, Page 572

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4905, Page 901