Skip to content

65- Boston StNewark, NJ 07103

Built 1988

Last Sale Price
$102,100
Last Sale Date
Mar 21, 1988

Property Information

Block226
Lot91
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page48

Building Details

Building Class37
DescriptionTOWNHOUSE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,394
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$23,300
26%
Improvement Value:$67,600
74%
Total Assessment$90,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,457+2.0%
2024$3,389-0.2%
2023$3,394-1.7%
2022$3,454+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$102,100

To:

Sq Ft1,394DeedBook 5020, Page 929

Property Built

Built

Year Built: 1988