Skip to content

91-97 South Orange AveNewark, NJ 07103

Built 1988

Last Sale Price
$72,500
Last Sale Date
Jan 28, 2019

Property Information

Block226
Lot80
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page48

Building Details

Building Class37
DescriptionTOWNHOUSE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,408
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,600
51%
Improvement Value:$18,800
49%
Total Assessment$38,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,460+2.0%
2024$1,432-0.2%
2023$1,434-1.7%
2022$1,459+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$72,500

To:

Sq Ft2,422DeedBook 20190, Page 9797

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 12051, Page 2558

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

Sale
$78,049
DeedBook 5001, Page 396