Skip to content

74 Boston St

Newark, NJ 07103

Built 1990

Last Sale Price
$219,000
Last Sale Date
Oct 26, 2017

Property Information

Block229
Lot1
QualifierC0111
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page48

Building Details

Building Class37
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,190
Acreage5.56

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
24%
Improvement Value:$110,800
76%
Total Assessment$145,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,545+2.0%
2024$5,435-0.2%
2023$5,444-1.7%
2022$5,540+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$219,000

To:

Sq Ft1,190DeedBook 20170, Page 98172

Property Built

Built

Year Built: 1990