Skip to content

239-279 Raymond BlvdNewark, NJ 07105

Industrial

Last Sale Price
$5,000
Last Sale Date
Apr 17, 2018

Property Information

Block2341
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page119

Building Details

Building Class---
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.58

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$792,000
54%
Improvement Value:$663,000
46%
Total Assessment$1,455,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$55,334+2.0%
2024$54,242-0.2%
2023$54,330-1.7%
2022$55,290+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$5,000

To:

DeedBook 20180, Page 32838

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 20180, Page 32838Recorded4/17/2018

Property Sale

Sale
$800,000
DeedBook 5844, Page 748

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 4547, Page 732