Skip to content

178-200 Raymond Blvd

Newark, NJ 07105

Industrial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 14, 2009

Property Information

Block2402
Lot45
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page81

Building Details

Building Class---
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$478,000
34%
Improvement Value:$917,600
66%
Total Assessment$1,395,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$53,075+2.0%
2024$52,028-0.2%
2023$52,112-1.7%
2022$53,033+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$31,900
DeedBook 4832, Page 163