Skip to content

28-50 Jones St

Newark, NJ 07103

Commercial

Last Sale Price
$21,800,000
Last Sale Date
May 29, 2025

Property Information

Block236
Lot1.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page48

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,526
Acreage1.99

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$249,600
4%
Improvement Value:$5,866,300
96%
Total Assessment$6,115,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$232,588+2.0%
2024$228,001-0.2%
2023$228,368-1.7%
2022$232,404+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$21,800,000

To:

Sq Ft1,526DeedBook 20250, Page 36029

Property Sale

Sale
$15,000,000
DeedBook 12168, Page 6807