Skip to content

202-204 Springfield AveNewark, NJ 07103

Vacant Land

Last Sale Price
$21,800,000
Last Sale Date
May 29, 2025

Property Information

Block236
Lot1.08
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page48

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,526
Acreage0.31

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$71,100
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$71,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,704+2.0%
2024$2,651-0.2%
2023$2,655-1.7%
2022$2,702+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$21,800,000

To:

Sq Ft1,526DeedBook 20250, Page 36029